'Yüz naklinde büyük bir basamağı geçtik'

Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatının üzerinden 6 gün geçti. Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başındaki Prof. Ömer Özkan, ''Yüz naklinde büyük bir basamağı geçmiş durumdayız'' dedi.

Hafta sonu hastanın durumuyla ilgili basın toplantısı düzenlemeyeceklerini belirten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, 30 Ocak Pazartesi günü müjdeli ve iyi haberler vermeyi umduğunu söyledi.

Özkan, ''Yüz naklinde büyük bir basamağı geçmiş durumdayız. Kendisiyle açık, net ve anlaşılır şekilde görüştüm. Kendisi gayet mutlu. Haberleri takip ediyor. 1 hafta sonra size onu göstermeye çalışırız'' dedi.

Uğur Acar'ın yeni yüzünü henüz görmediğini dile getiren Özkan, bir gazetecinin ''Kendisini haberlerde gördü mü?'' şeklindeki sorusuna ise ''Bir, iki haber izlemiş. Bir miktar gözden kaçmış. Onun tepkisini ölçmeye çalıştım ama bir sorun yok. 'Bize bir iki gün müsaade et' dedik. O da olgunlukla karşıladı. 2-3 gün sonra serbest bırakacağız. Biz bilerek yüzüne dokundurtmuyoruz'' yanıtını verdi.

"UĞUR'UN YÜZÜ 20-25 YAŞINDA OLUR"
''Uğur’un yüzü kaç yaşında görünecek'' şeklindeki soruya Özkan, ''Yaşı en fazla 20-25 olur. Zaten çok küçük görünüyordu. Olgun bir yüzü olacak. Merak etmeyin en fazla o kadar gösterir. Bir yılın sonunda bunu anlayacağız. Gerekirse müdahale ederiz ama yaşı 25 civarlarında olacak'' cevabını verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar'ın kendisini ziyaret ettiğini hatırlatan Özkan, ''Acar'ın ziyaretinden mutlu olduk. Bize her türlü desteği vereceklerini söylediler. Bizi çok sevindirdi. Kol nakli ile başlayan bir sürecin şu anda sonundayız. Kendilerine düşen her şeyi yapacaklarını bildirdiler. Çok da mutlu olduk'' diye konuştu.

ÇİFT KOL NAKLİNDE DURUM İYİYE GİDİYOR
Özkan, çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın durumunun ise her geçen gün iyiye gittiğini söyledi. Kavdır'ın yoğun bakımda olduğunu ve bu nedenle her türlü riskin olabileceğini kaydeden Özkan, ''Dünden geride değil öndeyiz. Bundan sonra da risklerimiz var. İlaçlarla ilgili enfeksiyon problemleri olabilir. Yoğun bakımdaki müdahalesi yoğun bir şekilde yapılıyor. En kısa zamanda sağlığına kavuşması için çaba gösteriyoruz'' dedi.

Konular