Sinüzitte doğru bilinen yanlışlar

Grip veya soğuk algınlığı sonrası burun tıkanıklığı, geniz ve burun akıntısı gibi şikayetlerin 4-5 günden sonra azalmaması durumunda sinüs iltihabından şüphelenmek gerekiyor.

Virüs ve mantar gibi farklı mikroplar sinüzite sebep olsa da en çok bakteri kaynaklı sinüzitin görüldüğünü belirten KBB, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal, sinüzit ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı:

• Sinüs iltihabı bulaşıcıdır
Sinüzit olarak adlandırdığımız sinüs iltihabı bulaşıcı değildir. Ancak başkasından kapmış olduğunuz viral üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sinüzit olmuş olabilirsiniz.

• Yeşil veya sarı burun akıntısı sinüs iltihabının habercisidir
Virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da alerjik nezlede burun akıntısı genellikle renksiz, berraktır. Bu akıntının 4-5 günden sonra koyulaşarak sarı ya da yeşil renge dönüşmesi sinüslerinizde iltihap başladığını düşündürür.

• Her sinüzit hastalığı için antibiyotik alımı gereklidir
Sinüzit vakalarında genellikle en etkili tedavi antibiyotiktir. Ancak alerji ya da mantardan kaynaklanan sinüzitlerde antibiyotik şikayetleri azaltsa bile, iltihap yok olmayacaktır. Bu nedenle antibiyotik kullanımına doktor karar vermelidir. Aynı zamanda aniden başlayan akut sinüs iltihabı vakalarında ile sık sık tekrarlayan sinüzitlerin ya da kronik sinüzit hastalığının farklı tedavi yöntemleri vardır.

• Sinüzit hayat boyu çekilen bir hastalıktır
Sinüzitin uygun tıbbi ya da cerrahi yöntemler ile hemen her zaman tedavi edilmesi mümkündür ancak sinüsler normal fizyolojimizin önemli fonksiyonları olan organlardır ve hiçbir zaman yok edilmezler. Bu nedenle hayatın farklı dönemlerinde tekrar sinüzit olunabilir.

• Sinüzit tedavilerinin hiç biri kesin değildir
Her sinüzit hastası için geçerli tek tip tedavi yoktur, sonuç alınana kadar farklı tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekebilir.

• Sinüzit ameliyatı sinüsleri tamamen temizlemez
Modern sinüs ameliyatlarında etmoid sinüs adı verilen küçük odacıklardan oluşan sinüsler tam olarak temizlenebilir, büyük yüz kemiklerinin içindeki boşluklar olan yanak, alın sinüsleri ile sfenoid adı verilen kafa içindeki sinüslerin yok edilmesi tarzında bir yaklaşım yoktur. Ameliyatlarda bu sinüslerin tıkalı olan, salgılarını boşaltma ve havalanma fonksiyonu gören kanalları açılır ya da genişletilir.

• Endoskopik sinüs operasyonlarında ciddi komplikasyonlar olabilir
Sinüs ameliyatları anatomik olarak oldukça karmaşık ve aynı zamanda beyin, gözler, görme sinirleri, büyük damarlar gibi kritik komşulukları olan bir bölgede yapıldığından bu ameliyatlar sırasında ciddi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Komplikasyonların önlenmesinde en önemli unsur ameliyatı yapan cerrahın bu konudaki bilgi ve tecrübesi olmakla beraber teknolojik imkanlar da ameliyat başarısını etkilemektedir. Özellikle ameliyatı zorlaştıran başarısızlık ya da komplikasyon ihtimali artıran durumlarda bilgisayar destekli cerrahi teknolojisi (cerrahi navigasyon) son derece kritik faydalar sağlamaktadır. Bu teknoloji ile cerrahi aletin sinüsler içindeki yeri cihaz ekranından milimetrik olarak takip edilmekte böylece ameliyatın başarı şansı önemli ölçüde artarken komplikasyon riskleri neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır.

Konular