"Sağlıkta örnek ülkelerden biriyiz"

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, “Geldiğimiz noktada dünyada örnek ülkelerden biriyiz. Başta İngiltere olmak üzere sağlıkta tıkanan herkes bizim kapımızı çalıyor” dedi.

Kafkas, Dünya Sağlık Günü dolayısı ile Ankara Üniversitesi'nde (AÜ)düzenlenen “Sağlık ve Yaşlanma: Sağlıklı Olmak Yıllara Yaşam Katıyor” isimli sempozyumun açılışında konuştu.

“İnşallah ağzımızın tadıyla yaşlanırız. Yaşlanmak daha keyiflidir diye düşünüyorum. Ama önce yaşam kalitemizi yükseltmeliyiz” diyen konuşan Kafkas, şunları söyledi:
“Sigara ve tütünle yapılan mücadele ile dünyada örneğiz, obezite ve kronik hastalıkla yapılan mücadele konusunda dünyada örneğiz. Başta İngiltere olmak üzere sağlıkta tıkanan herkes bizim kapımızı çalıyor. 'Siz bu işi nasıl başardınız? Birlikte çalışalım' diyor. Hep birileri bizi şunla suçladı. İşte bir gün biz Suriye olacağız, Mısır olacağız, İran olacağız. Halbuki şimdi onlar Türkiye olma sevdasında. Onlar bizden model istiyorlar.”

AÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu da Türkiye nüfusunun yaşlandığına dikkat çekerek, yaşlanmaya yaşamın son dönemeci olarak değil, bir sanat olarak bakmak gerektiğini dile getirdi.

AÜ Yaşlılık Çalışmaları Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine Mete ise ülkemizde yaşlı nüfus oranın yüzde 7,1 olduğunu bu oranın 2025 yılında yüzde 9, 2050 yılında da yüzde 18 olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Konular