Rahim naklinde ilk bilimsel sunumu yapacak

Dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapan Akdeniz Üniversitesi’ndeki ekibin Jinekolog üyesi Prof. Dr. Münire Erman Akar, dünyadaki ilk bilimsel sunumunu Mayıs ayındaki TJOD Ulusal Kongresi'nde yapacak.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nden yapılan açıklamada, rahim nakliyle ilgili ilk bilimsel sunumun, TJOD’un 9-13 Mayıs tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek 10.Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde yapılacağı belirtildi.

Nakle imza atan ekibin jinekolog üyesi Akdeniz Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Münire Erman Akar, “Dünya’da bütün akademik çevrelerin merak ettiği bu ilk bilimsel sunumu, Türkiye’de kendi meslektaşlarımızla paylaşmak bizim için de son derece onur verici bir olay” dedi.

Prof. Dr. Akar, tüm transplantasyon ekibinin kongreye katılacağını ve konunun tüm detaylarıyla anlatılacağını belirtti. Rahim naklini gerçekleştiren ekibin Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan da “Bu ilk sunumu Türkiye’de kadın-doğum uzmanlarının ulusal kongresinde yapacak olmaktan son derece memnunuz” ifadesini kullandı.

TJOD Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil ise Türkiye’de yapılan rahim naklinin ilk kez yine Türkiye’de ve TJOD Kongresi’nde sunulmasından onur duyduğunu belirterek, “Kongremize tüm dünyadaki meslektaşlarımızı davet ediyoruz. Bu bilimsel sunumun ilk kez Türkiye’de yapılacak olması son derece önemlidir. Gelip rahim nakli konusundaki gelişmeleri ilk kez bizim kongremizde izlesinler” dedi.

Konular