Emine kol nakli için sıra bekliyor

Afyonkarahisarlı Emine Şen, 7 yaşındayken sol kolunun şişmeye başlamasıyla hastanelerle tanıştı. Ankara ve İstanbul'da 5 kez ameliyat, 8 kez de anjiyo olan Emine'ye damar tümörü teşhisi konuldu. Emine'nin sol kolu, 6 yıllık tedavinin ardından 13 yaşındayken kesildi.

Emine'nin damar tümörüyle uğraştığı yıllar annesi Ebru Şen de böbrek yetmezliğiyle mücadele ediyordu. 15 yıl diyalize giren 37 yaşındaki Ebru Şen'e geçen Haziran ayında kadavradan yapılan böbrek nakli, anne ve kızın kaderinde yeni bir kapı açtı.

Akdeniz Üniversitesinde böbrek nakli olan Ebru Şen, aynı hastanede kol nakli yapıldığını öğrenince, tedavisinden kısa bir süre sonra kızını da kol nakli için bekleme listesine kayıt ettirdi. Lise son sınıf öğrencisi Emine Şen, böbreklerinde enfeksiyon olan annesine refakat ettiği Akdeniz Üniversitesi'nde ikinci kez kol nakli yapıldığı öğrenince geleceğe yönelik umutlarını arttırdı. Anne-kız hastanede odasında AA muhabirine yaşadıklarını ve beklentilerini anlattı.

''ÇOK ACI ÇEKTİM''
Lise son sınıf öğrencisi Emine Şen, ilk kez 7 yaşındayken kolunun şiştiğini, Ankara ve İstanbul'daki tedavi sürecinin zorlu ve acı dolu olduğunu söyledi.

''En son İstanbul'da özel bir hastanede tedavi gördüm ama zaman geçmişti, 13 yaşına gelmiştim. Damar tümörü varmış ve artık kemiklere işlediği için zor çıkarttılar. Raporu patolojiye gönderdiler ve sonuçlar kötü gelince kolum kesildi'' diyen Emine Şen, nakil için yazıldığını belirtti.

İlk kol naklinden bir yıl sonra ikinci naklin yapıldığına işaret eden Şen, ''Bağış fazla yapılmıyor. İkinci kol nakli için bir yıl beklendi. İnsan daha fazla bağış olsun istiyor'' dedi.

Uzun bir süre tedavi gördüğü için hastanelerden hoşlanmadığını ifade eden Şen, buna karşın annesinin böbrek nakli için geldikleri Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kendisine de bir umut kapısı açıldığını söyledi.

Annesini çok sevdiğini anlatan Şen, ''Ben böbreğimi vermek istedim ama annem kabul etmedi'' diye konuştu.

''KIZIM DUA EDİYORDU''
Haziran ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde kadavradan böbrek nakli olduğunu, bu dönemde Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından iki kol nakli yapıldığını öğrendiğini belirten Şen, kızı için kol nakli bekleme listesine yazıldıklarını söyledi.

Böbreğindeki enfeksiyon nedeniyle iki haftadır aynı hastanede tedavi gördüğünü ifade eden Şen, bu sırada yine Ömer Özkan tarafından yüz nakli ve iki kol nakli daha yapıldığını öğrendiğini söyledi.

Kızı için umutlandıklarını belirten Şen, ''Kızım protez kullansa da daha önceleri böyle bir şey (kol nakli) olsun inşallah diye dua ederdi. Nakilleri heyecanla takip ediyoruz. Bu nakillere çok sevindik. Organların bağışlanması çok güzel. Daha çok yaygın olsa daha iyi olur. Bizim gibi bekleyenler umutlanıyor. İnşallah kızıma da olur böyle bir nakil. Verenden Allah razı olsun'' dedi.

Konular