"Eczaneden alınan hiçbir ilaç sahte değildir"

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, 'Türkiye'de üretildiği, ABD'de piyasaya sürüldüğü'' iddia edilen sahte kanser ilacıyla ilgili, İlaç Takip Sistemi ile takip edilen ve eczaneden alınan hiçbir ilacın sahte olmadığı açıklamasını yaptı.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti'nin, ''Türkiye'de üretildiği, ABD'de piyasaya sürüldüğü'' iddia edilen sahte kanser ilacıyla ilgili yazılı açıklamasında, ''Merdiven altı üretim'' diye adlandırılan, kim tarafından üretildiği belli olmayan ürünler bulunduğu belirtilerek, vatandaşlar ilaçlarını sadece eczanelerden almaları konusunda uyarıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın kontrolünde yürütülen ve Türkiye'deki bütün eczanelerde uygulanan İlaç Takip Sistemi (İTS) sayesinde eczanelerde sahte ilaç ya da benzeri bir ürün bulunmasının kesinlikle imkansız olduğu vurgulanan açıklamada, ''Çünkü sistem sayesinde bir ilacın üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadarki her aşaması, hangi eczanede kaç adet bulunduğu, hangi hastaya ne kadar verildiği gibi ilaçla ilgili tüm bilgiler sisteme kaydedilerek veri tabanında saklanır'' ifadesine yer verildi.

Dünyanın pek çok ülkesinde sahte ilaç üretimi ile karşı karşı olunduğu ifade edilerek, ''Vatandaşlarımızın paniğe kapılarak tüm ilaçlara sahteymiş gibi yaklaşmasına gerek yoktur. Çünkü İlaç Takip Sistemi ile takip edilen ve eczaneden alınan hiçbir ilaç sahte değildir'' vurgusu yapıldı.

Konular