Bakan'dan o ilaçla ilgili açıklama

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), uzun süredir piyasada dolanan sahte kanser ilaçlarıyla ilgili yeni bir uyarı yaparak, ilaçların bu kez de Türkiye’deki marka adıyla piyasaya sürüldüğünü bildirmişti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ bugün Türkiye'de üretildiği ABD'de piyasaya sürüldüğü iddiasıyla ilgili 'Üretim serilerinin nerede üretildiğine dair kesin bir bilgi yok. FDA'dan bu hususta yapılmış resmi bir açıklama da bize gönderilmiş bir bilgi de yok' dedi.

Akdağ, Yemen Kamu Sağlığı ve Nüfus Bakanı Ahmed Kasım El-Ensi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Türkiye'de üretildiği, ABD'de piyasaya sürüldüğü” iddia edilen sahte kanser ilacıyla ilgili haberlere ilişkin bir soru üzerine Akdağ, firmanın bir ilacıyla ilgili FDA'nın araştırma yaptığını ve ilacın etken maddesiyle ilgili sorunlar tespit edildiğini söyledi.

"NEREDE ÜRETİLDİĞİ BİLİNMİYOR"

Sorun tespit edilen ilacın sadece belirli bir üretim serisinde bulunduğunu ifade eden Akdağ, “Üretim serilerinin nerede üretildiğine dair kesin bir bilgi yok. FDA'dan bu hususta yapılmış resmi bir açıklama da yok, ayrıca bize gönderilmiş bir bilgi de yok” dedi.

Daha önce buna benzer iddianın gündeme gelmesinin ardından piyasa gözetimi ve denetimine başladıklarını hatırlatan Akdağ, bununla ilgili söz konusu serinin piyasada satılmaması için firma ve ilgili kuruluşlara bilgi verdiklerini söyledi.

Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tabiatıyla herhangi bir firmanın hatalı üretimi ya da hatalı üretimi olmasa bile, firma adına belli bir seriyi piyasaya süren birileri dünyada zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Bu hususta ilaçların en emin olduğu, ilaç güvenlinin en güçlü olduğu ülke neresi derseniz, ben rahatlıkla Türkiye diyebilirim. Çünkü Türkiye'de bütün ilaçlar İlaç Takip Sistemi (İTS) ile piyasaya girmektedir. Gerek ithal gerekse Türkiye'de üretilenler olsun, piyasaya sunulmadan önce Sağlık Bakanlığımızın merkezi bilgi sistemine o kutunun üzerindeki özel bir işaretle, buna karekod diyoruz, ilaç girmektedir. Bu şekilde de piyasaya arzı yapılmaktadır. Ta ki vatandaşa satılıncaya kadar biz Türkiye'deki her bir kutu ilacı bir parmak iziyle takip edebilecek durumdayız. FDA dahil olmak üzere Fransa ve bazı ülkelerdeki ulusal ilaç otoriteleri bu sistemi nasıl geliştirdiğimizi yerinde görmek ve kendi ülkelerinde geliştirmek üzere de bizimle şu anda işbirliği halindeler.”

Bu konuda vatandaşların da dikkat etmeleri gereken hususlar olduğuna dikkati çeken Akdağ, vatandaşlara ilaçlarını eczanelerden almaları uyarısında bulundu.
Eczane dışından elde edilen ilaçlarla ilgili bir garanti vermelerinin söz konusu olmadığını vurgulayan Akdağ, internet üzerinden ya da başka yollarla ilaç temin edenler bulunduğunu, vatandaşların ilacı mutlaka eczanelerden almaları gerektiğini söyledi.

Akdağ, “Meseleyi biz de takip ediyoruz ama söylediğim gibi Türkiye'de üretildiğine ya da Türkiye'ye getirilmiş serilerde bunun olduğuna dair elimizde şu anda bilgi yok, konuyu biz de araştırıyoruz” diye konuştu.

TOPLATILAN GÖZ DAMLASI

Piyasadan toplatılan bir göz damlasıyla ilgili başka bir soru üzerine ise Akdağ, üretimle ilgili kusur ya da böyle bir ihtimalin ortaya çıktığı ürünlerin piyasadan toplatıldığını hatırlattı.

İlaçların geriye çekilmek istenen serilerinin nerede olduğunun artık İTS ile tespit edilebildiğini kaydeden Akdağ, bu tespitin eczane, depo hatta hasta bazında mümkün olduğunu, bunun Türkiye'de ilaç güvenliğinin geldiği noktayı gösterdiğini söyledi.

ÖKSÜRÜK ŞURUBUNUN YASAKLANMASI

Öksürük şuruplarının 6 yaş altındaki çocuklarda yasaklandığı Belçika'dakine benzer bir uygulamanın, Türkiye için de söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine Akdağ, bu konuda bilim kurulunun inceleme yaptığını belirtti.

Bunun öksürükle ilgili bütün ilaçlar için söz konusu olduğu şeklinde algılanmamasını isteyen Akdağ, “Herhangi bir ilacın bilimsel açıdan riski ortaya çıkmışsa elbette buna karşı önlem alınması gerekir. Bizde de bilimsel komisyon böyle bir karar alırsa benzer bir uygulamayı biz de yapabiliriz, şu anda meseleyi araştırıyoruz” şeklinde konuştu.

YEMEN İLE İLİŞKİLER
Akdağ, basın toplantısında yaptığı konuşmada Yemen ile sağlık alanındaki işbirliğine değindi.
İşbirliğinin iki ülke arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde yürüdüğünü anlatan Akdağ, Türk doktorların zaman zaman yaptıkları tedavilerle bu ülkede hem hizmet sunduklarını hem de sağlık personelini eğittiklerini söyledi.

Türkiye'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı ile büyük bir tecrübeye sahip olduğunu, bu işbirliğiyle tecrübesini Yemen'e aktardığını ifade eden Akdağ, Yemenli Bakan El-Ensi ile eğitim çalışmalarının daha da geliştirilmesi konusunu ele aldıklarını belirtti.

Yemen Kamu Sağlığı ve Nüfus Bakanı Ahmed Kasım El-Ensi de Türkiye'nin tecrübelerinden öğrenecekleri çok şey olduğunu ifade ederek, ülkesinde Yemen'deki sağlık modelinin Türkiye'deki gibi olması talebinin dile getirildiğini kaydetti.


Konular

MHRS'den Ne Zamana Kadar Randevu Alabilirim?
CERRAHPAŞA Hastane Randevusu Al
Marmara Üniversitesi Hastanesinden Randevu Al
Koç Üniversitesi Hastanesinden Randevu Al
Yeditepe Üniversite Hastanesinden Randevu Al
Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinden Randevu Almak İçin Tıkla!
Ankara Üniversitesi İbni Sina ve Cebeci Hastanelerinden Randevu Al!
Cebeci Tıp Fakültesi Randevu Almak için Tıkla!
Ankara İbni Sina Hastanesi Randevu Almak için Tıkla!
Üniversite Hastaneleri Randevu Alma
Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Randevu Almak için Tıkla!
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesinden Randevu Al!
Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Randevu
Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Randevu
Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Randevu
Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Online Randevu
Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Randevu Almak için Tıkla!
Ege Üniversitesi Hastanesi Randevu Almak için Tıkla!
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Randevu Almak için Tıkla!
Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Randevu Al!
Başkent Üniversitesi İzmir Zübeyde Hanım Hastanesi Randevu Al!
Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi Randevu Al!
Gazi Üniversitesi Hastanesi Randevu Almak için Tıkla!
Necmettin Erbakan Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Randevusu
Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesinden Randevu Al!
Trakya Üniversitesi Hastanesi Randevu Sistemi
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu Al!
Hisar Intercontinental Hospital (Hisar Hastanesi) Randevu Al!
Özel Hastaneler Randevu Alma
Grup Florence Nightingale Hastaneleri Randevu için Tıkla!