Bahar hastalıklarından korunmak mümkün

Mevsim geçişlerinde hastalık yapan mikropların doğada yayılımları artıyor. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı bahar aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı vakalarında da artış yaşanıyor.

Amerika’da bir yılda soğuk algınlığı nedeniyle okul ve iş günü kaybının 150 milyon gün, maliyetinin ise 20 milyar dolar olduğunu belirten Aile Hekimi Dr. Alparslan Tekiner, bahar hastalıklarından korunmanın yollarını anlattı.

Kışın kasvetli ve soğuk havası yerini bahar esintisine bırakırken doğada mikrop yayılımı da artıyor. Bu durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudu enfeksiyonlara ve dış uyaranlara karşı koruyor. Sağlık ve Yaşam dergisine konuşan Dr. Alparslan Tekiner, bahar hastalıklarıyla ilgili soruları şöyle yanıtlıyor:

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların genel sağlık üzerindeki zararları nelerdir?
Mevsim geçiş dönemlerinde grip, nezle, soğuk algınlığına sebep olan mikroplar, özellikle risk gurubunda bulunan kişiler için tehlikelidir. Bebekler, 65 yaşın üzerinde olan kişiler, astım dâhil kronik akciğer hastaları, kalp ve böbrek hastalıkları olanlar ve bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullanan hastalar risk gurubundadır. Risk grubundaki kişiler için grip öldürücü olabilir. Rinit, astım gibi hastalıklara zemin hazırlayabilir. Kronik hastalığı olanlarda bu enfeksiyonlar başka büyük enfeksiyonları tetikleyebilir.

Bahar aylarında hastalıklardan korumak için ne yapmak gerekir?
Hastalıktan korunmanın yolu bağışıklık sisteminin en iyi durumda olmasıdır. İyi beslenmek, dinlenmek, stresten uzak durmak ve sigara içmemek önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bağışıklık artırıcıları özellikle salgın dönemlerinde kullanmak çok yararlıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı?
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi kişinin kendisini daha iyi hissetmesini, iyi görünmesini, enerjisini daha iyi kullanmasını sağlar. Enfeksiyonlardan, kanserden ve çevresel zararlardan korur. İmmun sistemini zayıflatan faktörlerden kaçınmak (stres, dengesiz beslenme vs.), pozitif olmak, alkol ve sigara tüketiminden uzak kalmak, dengeli ve düzenli beslenmek, spor yapmak bağışıklık sistemini destekler. Ama zaman zaman bu destekler de yetersiz kalır ve dışarıdan bağışıklık sistemimizi güçlendirici takviyeler de almak gerekebilir.

Grip ve soğuk algınlığının ekonomik maliyeti hakkındaki görüşleriniz nedir?
Amerika’da bir yılda soğuk algınlığı nedeniyle yaklaşık 100 milyon muayene yapılmakta ve muayene-ilaç ücretleri yaklaşık 10 milyar doları bulmaktadır. Hastalanan kişilerin okul ve iş günü kaybı ise 150 milyon gün. Maliyet ise 20 milyar dolara ulaşmakta. Nüfus yapımız itibariyle ülkemiz için daha ciddi bir tablo ortaya çıkmaktadır. İş gücü kaybı, işe gidememe, çocukların okuldan uzak kalması, hastalanan çocuğa bakmak için ebeveynlerin işlerinden geri kalması, kronikleşen hastalıklarda tedavinin uzun ve pahalı olması bu mevsimdeki bulaşıcı hastalıkların insanlığa sunduğu acı reçete. Bulaşıcılık nedeniyle ailenin tüm fertlerinin hasta olması ve iş ve okuldan geri kalmanın toplam maliyeti göz önüne alındığında, genel sağlığımızı korumak çok daha ekonomik bir yoldur. Bu durumlarda dışarıdan bağışıklık sistemimizi güçlendirici yardımlar almak da doğru bir adımdır.

Konular