Müjdeyi verdi! İki yeni paket geliyor!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomiyi ve Yeni Teşvik Paketini değerlendirdi.

Babacan`ın, TOBB ETÜ`de düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi, TOBB Sanayi Odaları Konseyi ve Yüksek Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı açıklamalar şöyle:

2012`DE CARİ AÇIK

Bu yıl geçen yılki kadar olmasa da yine yüksek bir cari açığımız olacak. Bizim amacımız cari açığı bir öncekine göre kademe kademe bir miktar daha düşürürken, bir yandan da yapısal alanlarda adımlar atıp, bu cari açığı nasıl kalıcı olarak çözebiliriz bunun üzerinde çalışmak idi.

Çünkü cari açığın çözümünü bazıları kurda görüyor, bazıları başka alanlarda görüyor fakat bizim asıl problemimiz yapısal alanlarda. Ve yapısal reformlar yapmadan cari açık sorununu çözmemiz mümkün değil.

BU SADECE SANAYİ YATIRIMINI KAPSAYAN BİR PAKET, YENİ TEŞVİKLER YOLDA

Başbakanımızın dün açıkladığı teşvik paketi sadece yatırımlarla ilgili bir pakettir bunu vurgulamak gerekir. Çünkü bizim istihdamla ilgili ayrı bir teşvik paketi çalışmalarımız sürüyor.

Diğer sektörlerle ilgili, mesela tarımla ilgili yine ayrı bir çalışma yürütüyoruz, dolayısıyla bu sadece sanayi yatırımlarının teşviği ile ilgili bir çalışmadır.

HENÜZ NİHAİ DEĞİL, DÜZELTME VE DEĞİŞİKLİKLER YAPILABİLİR

Bu teşvik sisteminin anlaşılması ve sindirilmesi için bir süreye ihtiyaç var bunun farkındayız. En az bir hafta daha bu konu hakkında konuşulacak, sorular sorulacak nasıl olacak diye, görüşler gelecek.

Görüşler neticesinde bizim hazırladığımızda bir boşluk varsa, bir hata varsa, onu da düzeltmek için daha önümüzde fırsat var çünkü bunun uygulanmasıyla alakalı bizim kısa da olsa bir kaç maddelik bazı düzenlemeler yapmamız gerekecek. Bazı yeni uygulamalar için yasal düzenleme gerekiyor.

Nihayetinde de detayları ile ilgili yetkiyi biz Bakanlar Kurulu`ndan alıyoruz yasada. Bakanlar Kurulu kararıyla da bütün bu bölgeler, sektörler netleşmiş olacak ve asıl detayları o Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete`de yayınlandığı zaman görmüş olacaksınız. Bu esnada biz bütün görüşlere açığız.

Konular