"İktisat paradan ibaret değil"

Barcelona'daki bir sergide konuşan Merkez Bankası Başkanı Başçı, ''İktisat sadece paradan ibaret değil, biraz kültür ve sanat tarafının da ön planda olması gerekir'' dedi.

Merkez Bankası'nın sahip olduğu sanat koleksiyonunun içinde yer alan 17 adet tablo ''Gölge ve Hakikat'' adıyla İspanya'nın Barcelona kentinde sergilenmeye başlandı.

İspanyol bankası Caixa'ya ait Caixa Forum Vakfı'nın binasında 4 Mart'a kadar kalacak serginin açılışına T.C Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin Barcelona Başkonsolosu Haldun Koç, Akdeniz için Birlik kurumunda görevli emekli Büyükelçi Yiğit Alpogan, Caixa Forum Vakfı Başkanı Jaime Lanaspa, Avrupa-Akdeniz Enstitüsü Direktörü Senen Florensa, eski AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana gibi çok sayıda davetli katıldı.

İspanya'da ilk olarak 2010 yılında başkent Madrid'de benzer bir sergi açan T.C Merkez Bankası, Caixa bankasının talebi ve iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirilmesine katkı vermek için sadece modern eserlerinden oluşan bazı tabloları Barcelonalı sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sergiyle ilgili açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''1970'li yıllarda oluşturulmaya başlanan, çok geniş kapsamlı, modern ve klasik eserlerin yer aldığı bir koleksiyonumuz var. Biz bunları Türkiye'nin tanıtımı açısından da önemli bir zenginlik olarak görüyoruz ve Dışişleri Bakanlığımız ile birlikte bu yıl ve gelecek yıl bu tür sergileri dünyanın çeşitli köşelerinde açmaya devam edeceğiz'' dedi.

''İktisat sadece paradan ibaret değil, biraz kültür ve sanat tarafının da ön planda olması gerekir. Bu tür faaliyetlerimiz devam edecek'' diyen Başçı, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin başlamasının 400. yılı olması sebebiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılacağı bir etkinlikle 19 Nisan tarihinde Hollanda'da, Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin başlamasının 600. yılı olması sebebiyle de 2014 yılında Polonya'da bir sergi açacaklarını duyurdu.

Konular