'Doları yeneriz' dedi, TL'ye yatırım önerdi

Merkez Bankası Başkanı Başçı, bu yıl TL'ye yatırım yapanların hep kazanacağını söyledi. Başçı, "2012'de doları TL olarak yeneriz, bunu bir tarafa yazın" dedi.

Yükselen dolara karşı tarihi hamleler yapan Merkez Bankası'ndan TL'ye yatırım önerisi geldi.

Bursa'daki bir konferansta konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012'de TL'ye yatırım yapanların kazanacağını, bu yıl TL'nin değer kazanmasına izin vereceklerini kaydetti.

Başçı, "2012'de doları TL olarak yeneriz, bunu bir tarafa yazın" dedi.

Merkez Bankası Başkanı, 2012'nin TL'nin dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralarından birisi olduğu bir yıl olacağını söyledi. Başçı, 1 doların 1 TL olmasının Türkiye için büyük risk oluşturacağını kaydetti.

MÜDAHALE ETMESEYDİK, DOLAR 1,94'E ÇIKARDI
Başçı, son günlerde döviz piyasasına yapılan doğrudan müdahalelerle ilgili ilk kez konuştu: "30 Aralık'ta Türkiye tarihinin en sert müdahalesini yaptık. Hiçbir şey yapmasaydık doların yılı 1,94'te kapatması ihtimali vardı. 1 dolar 2 TL olur mu diye konuşulacaktı. Onu kesmek gerekiyordu. Onun maliyetine katlandık. Spekülasyona izin vermedik." Başçı, bundan sonra çok yüksek miktarda döviz satılması gerektiğini düşünmediğini ifade etti.

Başçı, Merkez Bankası'nın kararının etkili olması için sürpriz olması gerektiğini belirtti.

BİRİ BİZİ TEST EDERSE İSTİSNAİ GÜNE GEÇERİZ
İstisnai günlerde 100, normal günlerde 50 milyon dolar satacaklarını belirten Başçı, "Biri bizi test etmeye çalışırsa anında istisnai güne geçeriz" diye konuştu.

MAYIS'TAN ÖNCE TEK HANEYE DÜŞÜREBİLİRİZ
Başçı, Merkez Bankası'nın birinci önceliğini enflasyonun oldukça düşük seviyede ve istikrarlı olması olarak gösterdi. Başçı, enflasyonu Mayıs ayından önce tek haneye düşürebilecek pek çok araca sahip olduklarını söyledi.

CARİ AÇIKTA TEDBİRLER BAŞARIYA ULAŞTI
Cari açıkla ilgili konuşan Başçı, ''Cari açığa ilişkin aldığımız tedbirlerin hepsi cevap verdi ve başarıya ulaştı'' dedi.

DOLAR GERİLEDİ
Erdem Başçı'nın TL'yle ilgili açıklamaları sonrası dolar 1,87'ye geriledi. Merkez Bankası geçen yılın son günü ve 2012'nin ilk üç günü dolara doğrudan müdahalede bulunmuş, dolar 1,88 civarına gerilemişti.

Konular