'Dolara değil, döviz sepetine bakmamız lazım'

Tekrar artış gösteren dolar hakkında FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, "Türkiye'de doların yükselmesine değil, döviz sepetine bakmamız gerek" dedi.

Dolar 1.83 ile son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Konu hakkında CNBC-e'ye konuşan FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, döviz sepetinin incelenmesi gerektiğini ve EURO/doların daha da aşağıya ineceğine inandığını kaydetti.

Özyeğin, “Türkiye'de doların yükselmesine bakmayalım. Döviz sepetine bakmamız lazım. Döviz sepetine baktığımız zaman, döviz sepeti bir kaç ay önce 2.13-2.14'lerden 2.03'lere düştü. Bugün de 2.07'ler 2.07 buçuklarda. Dolayısıyla; Avrupa Birliği’nde olan bitenlere karşı, Türkiye’de TL çok değer kaybetmedi. Tabii, EURO-dolar 1.30’lardan 1.27’lere doğru aşağıya gitti. Onun için bu dolar/TL daha fazla yükselmiş oldu. Ama ben inanıyorum ki EURO/dolar daha da aşağıya inecek, Avrupa'nın bu haliyle. Zaten Avrupa’nın diğer ülkelerle rekabet edebilmesi için EURO'nun düşmesi lazım. Bu zaman içinde olacak; 1-2 gün içinde olmayacak. Ama birkaç ay içinde EURO/dolar 1.15-1.20’lerde görürsek hiç şaşırmayalım” diye konuştu.

Özyeğin, Avrupa'daki ekonomik krizi de değerlendirdi. İtalya'da bankaların kredi notlarının düşürülmesini normal karşılayan Özyeğin, diğer Avrupa ülkelerinin banka notlarının da düşmesini beklediğini belirtti.

Hüsnü Özyeğin, "Banka notlarının düşürülmesi zaten bekleniyordu. Hatta daha yaygın bir şekilde bütün Avrupa bankalarının notlarının düşürülmesi bekleniyordu. Şimdi sadece İtalya düştü ama diğerleri de düşebilir. Yunanistan’daki seçimler tabii sonuçları beklenmedik sonuçlar oldu. İki tane geleneksel partinin oyları çok düştü ve Yunanistan’da yeniden bir seçim yapılacak. O seçimden sonra partilerin anlaşıp anlaşamayacakları görüşülecek. Ama tabii Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkması konuşuluyor. Bu tek başına Avrupa Birliği anlaşmalarına göre mümkün değil. Yunanistan'ın EURO bölgesinden çıkıp Avrupa Birliği'nden çıkmama gibi bir strateji anlaşmalarında böyle bir hüküm yok. Bunun anlaşması mümkün değil" dedi.

Konular